Програма на НДК - 13-19 ноември - София, България - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Tърсене по
Ное
13
Програма на НДК - 13-19 ноември
ДАТА: Oт 13 Ноември 2017 до 19 Ноември 2017 МЯСТО:
Добави в календара
Програма на НДК - 13-19 ноември

ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ В НДК
13 – 19 НОЕМВРИ


13 НОЕМВРИ /ПОНЕДЕЛНИК/


Трите най-големи български фолклорни състава – емблеми в музикалното и танцовото ни изкуство – ансамбъл „Филип Кутев“, „Тракия“ и „Пирин“ ще стъпят на една сцена, за да премерят сили в НОЩ НА АНСАМБЛИТЕ – 13 ноември (понеделник) от 19:30 часа в зала 1. За трети пореден път трите ансамбъла се сливат в един спектакъл, за да покажат красотата на българския фолклор. Събитието е единствено по рода си и събира най-добрите танцьори, певци и инструменталисти на една сцена в ритъма на истинска българска фолклорна музика.


WORST CASE SCENARIO (23 THOUGHTS ABOUT CONFLICT) | Израел
@АСТ Фестивал за свободен театър
13 ноември | понеделник | 20:00ч.


***


На английски с български субтитри
концепция: Намер Голан, Даниел Коен Леви
сценография и сценичен мениджър: Михал Пинто
сценично осветление: Йоав Барел
участват: Намер Голан, Даниел Коен Леви, Гил Лави, Томилио Мунц
продуцент: WCS COMPANY | Израел


Професионален жонгльор, акробат и танцьор, музикант и изобретател и смела жена воин представят архив от 23 мисли за конфликти, които са събрали в продължение на една година. Всеки от конфликтите се е случил в действителност. Работата донася една уникална гледна точка на лични и ежедневни конфликти по различни теми, значими или общи от гледната точка на живота в Близкия изток.


Worst Case Scenario е съвместна разработка на четирима независими артисти от различни сфери на изкуството с опит в пърформанса, цирка и музиката. В своята работа те изобразяват сложен образ на реалността от една поетична гледна точка, съчетавайки го със своите виртуозни способности в уникалните си дисциплини.


---


Гостуването на спектакъла се осъществява с подкрепата на Посолство на държавата Израел.
Билети:  12|8 лв.


В понеделник (13 ноември) от 15:00 часа в зала 42 на НДК Елена Йончева ще представи документален филм посветен на българо-турската граница. „В него ще видим как се охранява границата ни. Има смущаващи факти за това доколко е ефективно инженерно-възпрепятстващото съоръжение – оградата и ща научим за съществуването на бежански канали от Турция, през България, за Европа“, споделя Йончева.

***


14 НОЕМВРИ /ВТОРНИК/


Камен Донев ще изнесе своята лекция №2 „За всеобщата просвета“ на 14 ноември (вторник) от 20:00 часа в зала 1. Втората лекция построена аналогично на предишния спектакъл, със същия дидактичен характер и абсолютна невъзможност да бъде преразказана, постановката е двучасов полиспектакъл, понеже Донев не е сам, макар и в повечето време да е физически сам на сцената. Там са бързотечното му слово и неподражаем скороговор от тотални безумия и житейски мъдрости; там е като че ли бездънното му дихание, благодарение на което използва всяка част от сцената, танцувайки английски валс, грузински танц, диско, суинг, а след това запява ария от Риголето. Там е целият му арсенал от смешки и уроци, гъвкавост на ума, таланта и физическия потенциал.


ПОВЕЧЕ НЕ или така нареченият Бернхард @АСТ Фестивал за свободен театър
Нейно Величество Тенджерата под Налягане и ДНК
14 ноември | вторник | 18:00 ч.
идея и концепция: Александър Митрев и Ида Даниел
текстове: Томас Бернхард, Александър Митрев и Ида Даниел
превод: Владко Мурдаров и Александър Андреев
музика: Тодор Стоянов и Александър Даниел
сценична среда: Тита Димова-Вантек
участват: Александър Митрев, Цвети Даскалова и Деница Даринова


„ПОВЕЧЕ НЕ или така нареченият Бернхард" напомня на лекция и театрално изследване, в което методът е фокусиран върху поставянето под въпрос: на държавното, на националното, на социалното, на институциите, на наградите, на финансовите отношения, на приятелствата, на днешното. В сценичното действие внимателно проникват потенциалното, възможното и съвременността.


Идеята за спектакъла е на две от най-интересните имена в полето на свободния театър у нас - актьорът Александър Митрев и режисьорката Ида Даниел. Двамата правят своеобразен колаж от собствени текстове и откъси от различни произведения на Томас Бернхард, сред които последната му книга „Моите награди“ и пиесите „Мъртвец“, „Мач“, „Клаус Пейман отива да си купи панталони и идва с мен да яде“.


Томас Бернхард е австрийски белетрист, поет и драматург, смятан за един от най-важните немскоезични писатели след Втората световна война.


Автор на множество романи и театрални пиеси, носител на престижни литературни награди и отличия, Томас Бернхард гледа директно в прикриваните тайни, в раните и срама на австрийското общество.


--


С финансовата подкрепа на Австрийско Посолство в България и Министрество на Културата на България.
Билети:  12|8 лв.


Издателство „Жанет 45“ ще представи книгата „По колко пъти на ден не умираме“ от Тошка Иванова – вторник (14 ноември).

***


15 НОЕМВРИ /СРЯДА/
„АКО НЯМАХ ЛОШИ СЪНИЩА“
Авторски спектакъл на Лилия Абаджиева по Уилям Шекспир
15 ноември 2017 | 19:30 ч.
участват: Александър Кадиев, Асен Данков, Васил Витанов, Васил Ряхов, Георги Кацарски, Моню Монев, Никола Додов
сценография и костюми: Васил Абаджиев
музикална картина: Лилия Абаджиева
фотограф: Павел Червенков
Билети: 15|12 лв.


(На касите на Билетен център – НДК и онлайн)


Пълно вглъбяване на режисьора в Шекспировите текстове, ефектни декори и въздействащи актьори – с някои от които Лилия Абаджиева работи от години, а други дебютират в нейни спектакли. Това са само част от характеристиките на постановката „Ако нямах лоши сънища“, която софийската публика ще види на 12 и 15 ноември в Театър Азарян, НДК.


В ролите се превъплъщават популярни лица от телевизионния екран като Александър Кадиев и Моню Монев, както и въздействащите актьори: Асен Данков, Васил Витанов, Васил Ряхов, Георги Кацарски и Никола Додов. Сценографията и костюмите са на Васил Абаджиев.


„Ако нямах лоши сънища” е неизменна част от задълбочените дългогодишни търсения на Лилия Абажиева върху Шекспир.


„С работата ми по Шекспир са свързани всички етапи от развитието ми като режисьор. Обърнах се към Шекспир още в ранните си студентски години. Светът на Шекспир ме предизвиква и възторгва едновременно, той е път за себепознание и изследване на човешкото в човека; на човека в гранична ситуация там, където абсурдът, надеждата и смъртта си разменят реплики. Шекспир през поезията и философията изразява вътрешния свят на човека. Той ни кара да вярваме, че съществува известна точка на духа, от която нататък животът и смъртта, реалното и въображаемото, божественото и демоничното престават да бъдат схващани като противоречия.”


В сряда (15 ноември) от 19:00 часа в клуб „Перото“ ви очаква вечер под надслов „ПОЕЗИЯ И МУЗИКА“ – „Едно необикновено приятелство“ – Димчо Дебелянов и Николай Лилиев.


Концертът „Музикална дъга“ с участието на Хироюки Коинума и Мари Сакамото, изпълнители на японска бамбукова флейта шинобуе и оркестъра „Симфониета София“ ще предложи на публиката голямо разнообразие от японска и българска музика – 15 ноември (сряда) 19:00 часа, зала 11. Ще прозвучат произведения от Хидеаки Хирай, Хироюки Коинума, Димитър Сагаев, Кирил Ламбов, Юли Дамянов, Венцислав Андонов, както и японски и български народни песни, специално аранжирани и оркестрирани за този концерт.


***


16 НОЕМВРИ /ЧЕТВЪРТЪК/


Дебютният игрален филм на режисьора Галин Стоев „Безкрайната градина” ще е откриващата лента на 31-вото издание на Киномания. Най-утвърденият кинофорум в България се продуцира от НДК и ще продължи от 16 до 30 ноември.


SHAMEBOX @АСТ Фестивал за свободен театър
Брейн Стор Проджект и ДНК
16 ноември | четвъртък | 20:00ч.
идея, реализация и изпълнение: Ива Свещарова и Вили Прагер
музика: Емилиян Гацов – Елби
консултанти: Нели Митева и Мира Тодорова
фотограф: Боряна Пандова
графичен дизайн на рекламни материали: Георги Флоров


В най-новото си представление shamebox, Ива Свещарова и Вили Прагер затварят себе си и срама в сценичната кутия, за да го изучат отвътре. Влизат в нея като деца, водени от безграничното, дори нагло, любопитство. Но играта загрубява и инфантилните желания стават все по-безсрамни. Затова Свещарова и Прагер преминават в обезопасените виртуални кутии, които онлайн пространството благодатно предлага, за да продължат да си играят. Често пъти по брутален начин. Но и смешен до гротеска.


Факт е обаче, че с многобройните си проекти в полето на съвременния танц и пърформанс досега, Ива Свещарова и Вили Прагер несъмнено са демонстрирали умението си провокативно и интересно да нахлуват в чувствителни територии. Заедно, поотделно и в сътрудничество с разнообразие от артисти от страната и чужбина, те са сред създателите на  работи като „Balkan Dance Reality Show“, „Нашето последно па де дьо по Галина Борисова“, „Strip naked, talk naked“, “Victory Day”, “Sequel For The Future”, „Музей на хигиената“. Освен това, като част от артистичния колектив „Брейн Стор Проджект“, са и сред организаторите на международния фестивал „Антистатик“.


Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура"
на Столична община за 2016 г. и със съдействието на Център за съвременен танц Кайро.
Билети:  12|8 лв.


Представяне на стогодишното юбилейно издание на книгата „Всичко от мен за Неговата прослава“ на Осуалд Чеймбърс ви очаква на 16 ноември от 18:00 часа в клуб „Перото“.


***


17 НОЕМВРИ /ПЕТЪК/
ТУК ДОЛУ ВСИЧКИ ЛЮЛЯЦИ УМИРАТ @АСТ Фестивал за свободен театър
Галина Борисова
17 ноември | петък | 18:00ч.
идея, реализация и изпълнение: Галина Борисова
репетитор: Елисавета Маринова
сценография и костюм: Ралица Тонева
драматургичен консултант: Боян Манчев
музикален консултант: Румен Бальозов
“Идеите са наследници на тъгата, когато тъгата се превърне в идея, тя вече няма силата да наранява сърцето.”


„Понякога в следобедното небе се рее една бяла луна, подобно на малко облаче, бледа, без блясък, сякаш актриса, която не е наред в това действие, но излиза на сцената, за да погледа колегите си, както е по домашно облекло, криейки се в дъното на сцената, за да не бие на очи.“


Марсел Пруст


Бих могла да ви кажа какво съм изследвала, ако не бях чела Марсел Пруст и не бях oбсебена от музиката на Рихард Вагнер и Ленард Коен. Сега се чувствам толкова несигурно танцуваща, че несигурността ми принадлежи към един друг свят. Бих могла да ви кажа какво съм изследвала, ако знаех. Но тъй като всичките ми предположения могат да бъдат оспорвани, няма да ви напрягам с обяснения дали „обектът се връща от дълъг път през тясната рамка на половинчато отворена врата, безкрайно отдалечен, в цвят съвсем различен, кадифен, със сияние на някаква намеса на светлина, или се появява, танцува, но принадлежи към един друг свят”.


Бих искала да говоря за любовта, ако знаех и бих могла да я опиша. Бих искала да зная повече за смъртта, която често ни тормози поради несигурността си да се случи в идеалния за нас вариант.


Няма да мога да ви кажа и какво е за мен тъгата, тъй като съм я изоставила дотам, че да не ми се мярка повече пред очите и не допускам за дълго да се завръща. Бих могла да кажа и какво е за мен изкуството, въпреки че не е скромно да изказвам преценката си за което и да е произведение.


Галина Борисова


--


Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата и фондация Етюд. Специални благодарности на Елисавета Маринова и галерия Етюд.


Билети:  12|8 лв.


От 17 до 19 ноември в зали 7, 8 и 9 на НДК ще се проведе DiVino.Taste – изложение на българските винопроизводители със съпътстваща програма от Майсторски класове и лекции. Изложението на български вина през 2017 ще събере над 60 от най-добрите български производители, които ще представят вината пред взискателната публика.


***


18 НОЕМВРИ /СЪБОТА/


Ежемесечната дискусия, част от Година на детската книга, организирана от Национален център за книгата ще се проведе в събота (18 ноември) от 16:00 часа в клуб „Перото“.

Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин