Този път Галерия Арте поднася „най-топлите“ новини от международните арт събития. Преди броени дни проф. Емил Попов се завърна от Индия, след участие в мащабния проект „Данди мемориал“, по покана и след селекция на екипа създал проекта под егидата на Министерство на културата на Индия, посветен на Махатма Ганди. Четиридесет скулптори от цял свят направиха по две фигури /около 2м. високи/, които представляват група от 80 фигури.
Те, заедно с пет метровата фигура на Ганди поставена под светлинна пирамида с езеро до нея, са акцентите в мемориалния комплекс / https://dandimemorial.org/ Емил Попов не за първи път оставя свои творби в Индия, но този е най-мащабния проект в който участва.
Изложбата в Галерия Арте е с работно заглавие: „Тела и Идоли“. Безспорно Ганди е от идолите, чиито пример е вдъхновение не само за творци като Емил Попов, но и за много политически и духовни лидери.
Както казва самият автор:
„Винаги съм обичал да моделирам от натура фигури, портрети, животни.
От преживяване на реалното, като вдъхновяващ обект за изобразяване, до идола, който е синтетичен, експресивен знак на същото. Това е старо упражнение. Може би от началото на скулптурата и света.“
В експозицията са включени материали от събитието в Индия, бронзови и гипсови фигури и торсове /жената-тяло, жената-идол/, които Емил Попов подготвя през последните дни, както и живописни творби на Даниел Дянков. Минималистичната и чувствителна живопис на младия художник за първи път се представя в Галерия Арте, но успешно синхронизира на силната и мощна пластика на Емил Попов.