Дълбоко в джунглите на Централен Виетнам, скрита сред гъста растителност и мъгли, се намира едно от най-невероятните и мистериозни природни чудеса на света – пещерата Сондонг (Hang Son Doong).
Наричана от мнозина „врата към изгубен свят“, това е не просто най-голямата пещера на планетата, а място, което крие в себе си своя собствена екосистема, река, джунгла и дори… облаци.
Открита по случайност, но пазена от времето
Сондонг е открита едва през 1991 г. от местен жител, Хо Кан, който търсел подслон от буря. Въпреки това, пещерата остава неизвестна за света до 2009 г., когато британски изследователи, водени от Хауърд Лимбърт, за първи път документират мащабите ѝ.
Сондонг означава „Пещерата на планинската река“ – и с право: вътре тече подземна река, която в продължение на милиони години е издълбала този гигантски подземен свят.
Мащаби, които надхвърлят въображението
Размерите на Сондонг са умопомрачителни – главната галерия е над 5 километра дълга, 200 метра висока и 150 метра широка. Само за сравнение: в нея спокойно може да се побере 40-етажен небостъргач или цял самолет Boeing 747. Това я прави най-голямата пещерна камера в света по обем.
Подземен свят със собствена атмосфера
Една от най-зашеметяващите характеристики на Сондонг е нейната самостоятелна екосистема. Части от тавана са се срутили през вековете и така в пещерата са се образували естествени отвори – т.нар. „долини на светлината“. През тях прониква слънчева светлина, която е позволила на истинска джунгла да израсне дълбоко под земята.
Мъгла и облаци често се образуват вътре поради различията в температурата и влажността – явление, наблюдавано на много малко места на Земята. Учените вярват, че пещерата поддържа свой микроклимат.
Формите, които природата е скрила
Вътре се намират най-големите сталактити и сталагмити, достигащи до 70 метра височина. Там има и т.нар. „пещерни перли“ – сферични образувания, създадени от капеща минерална вода, които обикновено са с големината на грахово зърно, но в Сондонг някои достигат размерите на топки за боулинг.
Ограничен достъп – и с право
За да се запази деликатният баланс на екосистемата, достъпът до пещерата е силно ограничен. Само няколкостотин души годишно получават разрешение да я посетят чрез специални експедиции, водени от местни водачи и лицензирани спелеолози.
Все още неразкрита докрай
Макар да е обект на множество проучвания, Сондонг все още крие тайни. През 2019 г. изследователи откриват, че пещерата има свързаност с още една съседна подземна система, което означава, че тя може да се окаже още по-голяма, отколкото се е смятало досега.
Сондонг не е просто пещера – тя е символ на това колко малко все още знаем за нашата планета. Изгубена сред джунглите на Виетнам в продължение на милиони години, тя е съхранила свят, недокоснат от човешка ръка.
Тази пещера ни напомня, че под краката ни може да се крият цели вселени – мистериозни, неоткрити и величествени. И докато някои чудеса на природата са на повърхността, други ни чакат... дълбоко под нея.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!