Байк и Рън за Чепън - празник на Чепън планина 2016 - Драгоман, България - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
ДАТА: 23 Април 2016 ЧАС: 08:30 МЯСТО:
Добави в календара

5то издание на „Байк и Рън за Чепън“ с рекорден брой участници

Над 680 участници премериха сили в състезанието край Драгоман

23 април 2016 г. беше благосклонен към ентусиазираната аудитория от колоездачи, бегачи и зрители, която избра да посети Драгоман в съботата преди Цветница. Ведро небе, слънце, лек вятър, едва в края на деня притъмня, но наградите вече бяха раздадени, а състезателите – във влака и по колите, поели към следващото приключение. Петото издание изненада и най-големите оптимисти и отбеляза рекорден брой участници – над  650 бегачи и колоездачи  и отделно десетки деца в две категории – от 3 до 8 години и от 9 до 13 години, тоест близо 300 човека повече спрямо 2015 г.

Трасето и логистиката по него беше подготвена от екип на магазини Стената и партньори. Кметът и общинската администрация на Драгоман се бяха погрижили да осигурят изпълнения на автентичен фолклор, а Български държавни железници предоставиха два вагона за велосипедите на участниците, избрали да пътуват до целта с влак.
За разлика от 2015 г. сега нямаше закъснения на старта въпреки десетките регистрации за участие в последния момент. Администрацията беше отцепила пътя и осигурила линейки, които реално помогнаха в два случая. На площада се изправи и 8 метровата изкуствена стена на Funtopia, а симпатичните брандирани кърпи на компанията Buff неуспяха да стигнат за последните регистрирали се участници.

Състезанието, както и досега, се проведе в две дисциплини – планинско бягане и планинско колоездене, всяка от тях в две категории:
- Първа старша категория - 42 км, +/-1200 м денивелация, изминаване на цялото трасе във формата на осморка;
- Втора старша категория - 21.3 км, +/-660 м денивелация, изминаване на половината трасе – лявата част на осморката с начало и край – гр. Драгоман;
В отделна категория  юношите премериха сили в колоездене на 21.3 км.

Байк и Рън за Чепън 2016 премина под знака на остри противоборства, като много от победителите през 2015 г. защитиха позициите си. В дългата дистанция (42 км) при колоездачите, както и през 2015 г., победи Александър Алексиев, финиширал с време 01:52 ч. Подгласникът Wouter Kleppe, създателят на трасето, прекоси финала само 11 секунди по-късно! В късата дистанция (21 км) Велислав Янев защити титлата си от миналата година с време 1:12 ч, след него се нареди Калин Русев (1:14:36), чиято разлика с третия Александър Минчев бе само 18 сек. При жените на 42 км най-добра колоездачка стана Христина Козарева – Лайкеб, финиширала за 2 ч. 38 мин, а на 21.3 км  първото място  спечели Wendy Glover с време 1:48 ч. При юношите първи стана Алекс Иванов с постижение 1:18 ч, а при дамите в тази категория класирането оглави Мария Боянова с време 206 ч. При бегачите в категория маратон (42 км) победител стана Тони Петков с време 3.59, при жените – Стела Димитрова, пробягала трасето за 4:54 ч. В полумаратона (21.3 км)  тази година първенец  е Александър Василев (01:32), при жените – Тоня Цвяткова (02:02).

Официално състезанието бе открито от Кмета на община Драгоман Андрей Иванов в присъствието на заместник областния управител на Софийска област г-н Николай Николов. Танцовият ансамбъл „Ритмика“ към Народно читалище „Мелодия – 2012“ зарадва стотиците присъстващи на централния площад с прекрасно изпълнение на кръшно българско хоро, след което по регламент в 9.30 ч бе даден старта за бегачите, а в 10.30 ч. потеглиха и колоездачите, съпроводени от патрулна кола.

Победителите в различните категории – мъже и жени, младша и старша възраст, голямо и малко трасе, бегачи и колоездачи бяха наградени от Кмета на община Драгоман Андрей Иванов с почетни грамоти, медали и щедри подаръци от спонсори и община Драгоман. Наградният фонд тази година бе осигурен от SCOTT, Julbo, Deuter и магазини „Стената“, с изключителната подкрепа на община Драгоман. За добрия тонус на състезателите допринесоха и от компанията NICS, които  щедро предлагаха енергийни блокчета от изцяло природни съставки, както и бутилираната вода на “Банкя”, която беше раздавана на подкрепителните пунктове.

Големият победител беше приятелството, спортсменството и споделеният от състезатели, гости и организатори ден сред чудната природа на Драгоманско блато и Чепън планина. Община Драгоман вече спечели своето постоянно място на картата на приключенския туризъм, а ние вече чакаме новото издание на състезанието – защото приключението никога не спира!