Деветото издание на Средновековния събор-фестивал „Дни на предците – Плиска 2021”, ще се проведе на 7-8 август 2021 година в НИАР Плиска и е посветено на 1340 години от създаването на Българската държава.
Събитието се организира от „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол”, Община Каспичан, РИМ Шумен и НИАР – Плиска.
Фестивалът представя българското средновековие от VII до XIV в. и е едно от най-значимите събития на сцената на историческите възстановки в страната. Участващите български и чуждестранни групи и свободни реконструктори демонстрират бит, култура и традиции от различните периоди на нашето ранно и късно средновековие, както и близки нам култури и народи пребивавали на нашите земи.
Демонстрират се уникални бойни практики от конници и пешаци, възродени след дългогодишни проучвания от исторически извори, археологически проучвания и практически експерименти. Показват се старинни занаяти и умения, отдавна забравени и неизползвани в нашето ежедневие. Разнообразието от средновековни персонажи на участниците – страховити конници, воини, мечоносци, стрелци, боляри, търговци, занаятчии сред търговски павилиони, шатри, юрти, навеси и постелки, средновековните накити и уханни гозби, ще ви отведат в непознатия свят на миналото, сред зелените поля и белокаменни старини на Първопрестолна Плиска.
Участвайте заедно с нас в това пътешествие назад във времето, бъдете наши гости и се насладете на великолепието на нашата история.
За провеждане на събитието е отреден терен в НИАР „Плиска” до източната порта на стария град.
Програма:
07 август 2021 г. – ден за демонстрации:
- от 10:00 ч. – Вход за публиката и разглеждане на средновековните лагери;
- от 11:00 ч. – Официално откриване на фестивала и представяне на участниците;
- до 17:00 ч. – Демонстрации и състезания – конни демонстрации, бойни демонстрации, стрелба с лък, средновековни занаяти, бит и култура, средновековна храна и напитки.
- 08 август 2021 г. от 09:00 до 12:00 ч. – вход за публиката и разглеждане на лагерите, след 13:00 ч. събиране на лагерите и отпътуване на участниците.
Участници:
„Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол” град Варна – бит и традиции на българите от ранното средновековие, поселение от юрти, въоръжение, снаряжение, ковачница, плъстене на килими от вълна, приготвяне на храна, коне и конни традиции, демонстрации на бойни умения от кон;
Школа по конна езда „Борисови” от село Любен Каравелово, обл. Варна – конни демонстрации и приемственост на конните традиции;
Школа по конни бойни изкуства „Мадарски конник” от град София – Димитър Труканов – бойни демонстрации от гърба на коня – сабя, копие, бич, стрелба с лък, двубои с пеши воини;
Нина Янкова и група „Сива“ от град Стара Загора – бойни умения от кон, стрелба с лък от земя и от гърба на коня;
Крум Япулов от град София – конни каскади и джигитовка;
„Клуб за средновековни военни изкуства – Ратина” от Сливен – българите през ранното средновековие, воински умения и стрелба с лък;
„Българска школа за старинни воински изкуства – Величие” село Неофит Рилски, Исторически парк – бойни умения на средновековната армия, демонстрация на въоръжение и снаряжение и бойни практики;
Йордан Сивков и „Наследство на номадските цивилизации” от град Добрич – ранните българи и преселението им отсам Дунава;
Сдружение „Вълкашин” от София – средновековните българи, бойни умения и демонстрации по боравене с оръжия и схватки;
Сдружение „Жива история” от Шумен – представят ромеите – наши съседи и дългогодишни противници на бойното поле;
Сдружение „Антична Тракия“ от Ямбол – ромеите през ранното средновековие, боен строй и бойни демонстрации;
Национално дружество „Традиция” – регионален клон в Шумен – ранното българско средновековие – занаяти, облекла, въоръжение и снаряжение;
Сдружение „Нокорс” от Букурещ – късносредновековните номадски поселения – татарите по нашите земи;
Национално дружество „Традиция” – регионален клон във Велико Търново – занаяти от късното средновековие;
Калина Атанасова и Александър Минчев от Варна – късното българско средновековие, средновековен павилион;
Петя Крушева от Пловдив – средновековна храна, презентации и дегустация;
Иван Рендаков от Пловдив – средновековни накити и бижута;
Любомир Милинов от град София – средновековна медовина;
Христилина Христова от Шумен – плъстене и изделия от плъстена вълна;
Петър Петров – Петроний от град Варна – монетосечене;
Емил Маринов от Шумен – металопластика;
Ивайло Енев от Русе – средновековно въоръжение – студено коване;
Пенко Цанков от Варна – средновековна работилница „Технитар” – занаяти кожарство, дървообработка, ковачество;
Страхил Давидов от град Шумен - дърворезбата в бита и домакинството на древните българи;;
Задруга на древните занаяти от град Свищов - керамика, свещолеене, кожарство, дървообработка, коване на въоръжение и др.;
Виктория Денева и Денислав Денев от Силистра – дърворезба и ножарство;
Ценко Здравков от град Шумен – дървообработка;
Музикална група „Фрея” от Пловдив – средновековна музика и танци;
Танцов ансамбъл при Народно читалище град Плиска;
Танцов ансамбъл при Народно читалище „Христо Ботев” от Нови Пазар;
Гайдари при Народно читалище „Христо Ботев” от Нови Пазар.