СОФИЯ VR ФЕСТ - София, България - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Tърсене по
Ное
26
СОФИЯ VR ФЕСТ
ДАТА: Oт 26 Ноември 2021 до 28 Ноември 2021 ЧАС: 16:00 МЯСТО:
Добави в календара
СОФИЯ VR ФЕСТ

Ноември се превръща в месеца на върховите технологии и изкуство със събитията от програмата на с. По примера на едни от най-известните световни кинофестивали – организаторите от VRlab BG имат за цел да представят изкуство във виртуална реалност. В рамките на събитието зрителите ще могат да се докоснат до произведения от цял свят, среща с авторите и обучение по VR кино.


СОФИЯ VR ФЕСТ


Официалната програма включва произведенията:


ALTERATION / 2017 /  Франция / Жером Бланке / Интерактивен филм / 20’


NOTES ON BLINDNESS / 2016 / Ex Nihilo, ARTE France / Франция / Интеркативно преживяване


GLOOMY EYES / 2019 / Фернандо Малдонадо, Хорхе Терезо / Франция / Интерактивна анимация


CIRCUS IVANOV / 2021 / Никола Тотухов / България / VR Видео / 5’


THE KEY / 2021 / Наталия Йорданова / Холандия / Интерактивно преживяване


CONTROL /2021 / Саша Хаджиева / България / VR танцов филм / 9:18’


IL PALO IN VR / 2021 / Дзено Рудза / Италия / Интерактивно видео / 30’


В съпътстващата програма могат да се открият анимационни филми за най-малките зрители, още много кино заглавия, както и интерактивни преживявания свързани с наука, образование и култура.


Ако никога не сте опитвали да видите света през очила за виртуална реалност – може да го направите на 26-27-28 ноември в зала 4 на НДК.


Петък 16 - 19 ч.Събота 10 – 19ч. / Неделя 10 - 17:30 ч.


Билети на касите на НДК и на онлайн платформата https://www.tickets.ndk.bg/


Линк към събитието


Съорганизатори на фестивала са продуцентите от Рубекула, Национален дворец на културата, Френски институт и Киномания


Фестивалът се организира с подкрепата на Национален фонд „Култура“


 


Лицата, които стоят зад проекта:


Момчил Алексиев -  режисьор и основател на първата българска платформа за виртуална реалност VR lab BG. Момчил режисира късмоетражни и интерактивни 360° филми показвани на фестивали като VR Days Europe и SIFF. Стипендиант на Sundance Institute. Фокусът на работа в проектите му е да разшири дискусията за променящото се състояние на зрителство и да развие идеата за "потопеност” като драматургичен модул за разказване на истории.


Калоян Николов– продуцент и монтажист. Понастоящем докторант в НАТФИЗ с тема на проучване „Наративът в интерактивния филм“. Режисьор на предстоящия филм „Изживей Антарктида“ във виртуална реалност.


Любомира Костова – продуцент и режисьор. Разработва културни проекти в различни сфери на изкуството и се занимава както практически, така и изследователски с продуцентската роля и функция.


 


СРЕЩА С АВТОРИТЕ


Фестивалът ще завърши със среща на общността на VRlab BG на 28 ноември от 19 часа в зала 4 на НДК. На срещата авторите Саша Хаджиева и Наталия Йорданова ще разговарят със зрителите за предизвикателствата пред творците да работят с виртуална реалност, както и с какво ги привлича тази нова форма за свързване с публиката.


Саша Хаджиева:  пърформър и визуален артист на свободна практика. Вълнува се от хибридните арт формати и от личната среща с всеки зрител и нейния трансформативен потенциал. Изкуството във всевъзможните му форми възприема като средство, посредством което се събуждаме от „съня на реалността“ и битийното.


Режисьор на документалния филм „Родени от огъня“, с който се откри тазгодишното лятно издание на филмовия фестивал „Master of art” в София, Пловдив и Варна, както и на танцовите късометражни филми “Untold dreams”, “What if you crash on my sofa” и VR филма „Control”.


Наталия Йорданова е интердисциплинарна визуалнa художничка, родена през 1991 г. в София, България, която е базирана с работа между Амстердам и София. Нейното образование включва магистърска програма в специалност Dirty Art в Sandberg Institute в Холандия(2020).


Като част от непрекъснато развиващото се търсене на възможни светове, артистичната практика на Наталия е субективен синтез и материално предложение на това, което определя настоящия момент. Чрез своя интердисциплинарен подход и разгръщането на различни практики, тя изгражда инсталации, които вземат под внимание своя контекст. Те превеждат материалности и изучават скулптурните възможности в заменяемостта на плоското и триизмерното. Нейната работа се занимава с измененията между дигитално и физическо и преплита наративи за минали натрупвания и спекулации за бъдещето.


 


За финал на срещата, участниците във практическа VR работилница, която се състоя седмица по-рано  ще имат възможност да покажат своите експерименти и аудио-визуални произведения във виртуална реалност. В работилницата взеха участие студенти, любители и професионалисти от аудио-визуалните изкуства – оператори, режисьори, монтажисти, фотографи, драматурзи, актьори и креативни хора с интерес към технологиите. В програмата имаше възможност участниците да се обучат в принципите на 360° видео, както и да работят практически с камера и работна станция.


Тази част от програмата се реализира с подкрепата на Столична програма „Култура“.

Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин