24 май: СЪБИТИЯ по градове - Култура и фестивали - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
24 май: СЪБИТИЯ по градове
Автор: Peika.bg
24 май: СЪБИТИЯ по градове

Народният театър „Иван Вазов“ обявява традиционната си кампания с намаление на цените на билетите по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

В периода от 21 до 24 май единствено на касите на театъра зрителите ще могат да закупят билети за представленията до края на сезона на преференциални цени.

„За трета поредна година това е нашият поздрав към публиката по повод 24 май. С този жест каним хората да отделят от времето си и им даваме още една причина да го посветят на култура“, казват от екипа на театъра.

За първи път обаче и още преди влизането на България в еврозоната Народният театър „Иван Вазов“ пуска цени на билети, равни на левовата равностойност на 5 и 10 евро. Идеята е това да припомни, че спектаклите на първата ни сцена отдавна са част и от европейската култура.

· 9,78 лева (5 евро) – за всички представления в репертоара до края на театралния сезон
· 19,56 лева (10 евро) – за премиерни заглавия („Хеда Габлер“) и спектаклите от инициативата #СценаБезГраници през юни

Цените важат само при покупка на място, на касите „Север“ и „Юг“ на театъра. Заплащането се извършва в левове.

Онлайн билетите остават на редовна цена.

Работното време на касите в дните на кампанията е от 9:30 до 19:30 ч. Програмата на Народния театър за месеците май, юни и юли е достъпна на: https://bit.ly/3rseuz6

ХАСКОВО

Празнично общоградско шествие ще се проведе в Хасково и Димитровград на на 24 май.

В Хасково общоградско шествие в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура тръгва в 10 часа от площад “Свобода“ . Шествието, водено от Духовия оркестър, ще премине през централната градска част, за да стигне до СК „Спартак“, където ще бъде празничният концерт по повод най-българския празник- 24 май. Ще бъдат връчени и отличия „За заслуги към образованието и културното дело“ и наградата „Ученик на годината“, съобщават от Община Хасково.

В Димитровград общоградското честване и тържествена церемония по повод 24 май ще започне в 10.15ч. Под съпровода на маршова музика шествието на училищата, водено от Забавно-духов оркестър, деца от ОЦТИ „Галаксико“ с букви от азбуката, мажоретен състав от ОУ „Пенчо Славейков“ и ученици и учители от димитровградските училища.

Празничното шествие ще премине по пешеходната алеята на бул.„България” и ще се отправи към сцената на площад „България“. Официалното тържество ще започне с химна на празника „Върви, народе възродени!“ в съвместно изпълнение на хор „Славейковци“ и Забавно-духов оркестър с диригент Димитър Митев. Награждаване на най-изявените учители, културен деец и ученици от общината ще е кулминацията на тържеството.

На 24 май традиционно община Димитровград връчва най-високите отличия в областта на образованието и културата. И тази година на голямата сцена ще се състои Официалната церемония по връчване на Специалните награди на Община Димитровград за 2025 година „Учител на годината” и „Деец на културата”. За четвърта година в тържествената церемония ще бъдат включени и отличени и най-изявените ученици, които ще получат грамоти от община Димитровград за постигнати високи образователни успехи, издигане авторитета на училището и община Димитровград.

На площад България ще може да се разгледа и изложбата „Ние се гордеем с тях“ на ученици с отличия, награди и постижения от димитровградските училища, съобщават от Община Димитровград.

ПЛОВДИВ

На 24 май, честването на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Пловдив ще започне традиционно на площад "11 май“ пред ХГ "Св. св. Кирил и Методий“, където е разположен паметника на Светите братя. Паметникът е изграден през 1996 г. по проект на известния скулптор Петко Москов.

От 9.00 до 10.00 ч. в Актовата зала на гимназията е церемонията по удостояването с "Почетна значка на град Пловдив“ на заслужили учители и директори от пловдивските училища и детски градини и награждаване с грамота на млади учители.

По същото време от 9.00 ч. до 9.55 ч. ще има Празнична литургия в храм "Св. св. Кирил и Методий“, която ще бъде отслужена от Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай в присъствието на граждани, официални лица и гости.

Точно в 10.00 ч. вратите на храма се отварят и официалните лица и гости, предвождани от свещениците се отправят към площада "11 май“.

В 10.00 ч. тържеството започва с химна на Република България ,водещи и знаменосци са ученици от ХГ "Св.Кв. Кирил и Методий“. Празнично слово пред паметника ще произнесе Кметът на Община Пловдив Костадин Димитров. Както повелява православната традиция, в 10.20ч. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще отслужи Празничен молебен. Церемонията пред паметника на славянските равноапостоли завършва с полагането на венци и цветя.

В 10.45 ч. е началото на шествието в посока към площад "Централен“. То ще се предвожда от Мажоретен състав при СУ "Св. св. Кирил и Методий“, Духов оркестър "Пловдив“ и знаменна група от ХГ "Св. св. Кирил и Методий. В него ще се включат официални лица и гости; удостоените с Почетна значка на град Пловдив директори и учители; Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай със свещеници; представители на образователни и културни институции; представителна група на ХГ "Св. св. "Кирил и Методий“; представителни групи на училища от град Пловдив.

Шествието се движи по маршрут от пл. "11 май“ пред ХГ "Св. св. Кирил и Методий“, по ул. "Хан Кубрат“, ул. "Райко Даскалов“, през подлеза на Аптека "Марица“, ул. "Райко Даскалов“, пл. "Римски стадион“, ул. "Княз Александър І“, пл. "Стефан Стамболов“. Краят е пл. "Централен“.

Празнична програма с много настроение съпровожда движението на шествието по маршрута. Пред бившата сграда на БНБ на ул. "Райко Даскалов“ №53 концерт ще изнесе Фанфарен оркестър при СУ "Св. Паисий Хилендарски“ с диригент Иван Даярски. На пл. "Римски стадион“ ще свири Представителен духов оркестър на ВВС с диригент майор Михаил Младенов и помощник-диригент капитан Димитър Христов. На стълбите на "Каменица“ ще се състои тържествен празничен концерт с участието на хоровете на град Пловдив.

Последният музикален поздрав е на откритата сцена на пл. "Стефан Стамболов“, където ще свири Военен духов оркестър на Съвместно командване на специалните операции на Българската армия с диригент старши лейтенант Венцислав Стефанов. Ще видим и изпълненията на Мажоретен състав "Олимпик“ при ЦПЛР – ОДК – Пловдив с ръководител Анастас Петков.

За втора, поредна година в 12.00 часа в Заседателната зала на община Пловдив на пл. Стефан Стамболов 1 ще се състои Официалната церемония по връчване на отличието "Почетните значки на град Пловдив“ на 19 млади пловдивски творци.

Носители на престижното отличие тази година са: Константин Еленков и Патриция Пъндева – актьори в Драматичен театър "Н.О.Масалитинов“ – Пловдив, Евдокия Енчева и Стайко Стайков – актьори в Държавен куклен театър – Пловдив, Петко Танчев - визуален артист и автор на артистични инсталации, пърформанси, интерактивни системи и мултимедийно съдържание за 3D мапинг прожекции, видео и светлинен дизайнер, сценограф, преподавател, куратор и лектор и Константин Добройков – диригент, оркестратор, един от най-изявените диригенти в България – както на класическата, така и на рок, поп и джаз сцената от Държавна опера – Пловдив, Мартин Йовков - ученик в 11 клас, специалност "Пиано“, преподавател Светлана Косева от НУМТИ "Добрин Петков", Георги Георгиев – студент, ОКС Магистър, специалност "Графика“, Андреан Атанасов – студент, ОКС ,,Бакалавър“, специалност ,,Българска народна хореография“ и Биляна Динкова - студент, бакалавър "Изпълнителско изкуство“, специалност-пиано от АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев“, Мануела Аргирова – ученичка, 12 клас, специалност "Сценичен костюм“, Валентина Нейчева – ученичка в 11 клас, специалност "Театрален, кино и телевизионен декор“ и Даниела Тошева – ученичка в 11 клас, специалност "Драматичен театър“ от Национална гимназия за сценични и екранни изкуства – Пловдив, Виктор Вичев – ученик, 12 клас, специалност Пиано, преподавател Елена Велчева, Йордан Тодоров - ученик, 12 клас, специалност Пиано, преподавател Светлана Косева и Перкусионен ансамбъл "Престо“ (Александър Вичев, Аглея Канева, Ира Илиева, Антон Костадинов, Веселин Стефанов, Живко Илиев), художествен ръководител Пенчо Пенчев от НУМТИ "Добрин Петков“ – Пловдив, Яна Панева – ученичка 12 клас, специалност ,,Живопис" и Георги Иванов – ученик 12 клас, специалност "Рекламна графика“ от НХГ "Цанко Лавренов“ – Пловдив и Виктория Илиева – ученичка в 8 клас в СУ "Любен Каравелов", профил Музика (Поп и Джаз пеене), възпитаник на Музикална школа "Арт Войс Център“.

Отличията ще им бъдат връчени лично от кмета на града Костадин Димитров и председателя на Общински съвет – Пловдив Атанас Узунов. Удостояването с престижното отличие е "по повод Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май и във връзка с техните забележителни успехи, допринасящи за издигането на духовния и културен облик на Пловдив, популяризирането на българската култура и изкуство и издигането на имиджа на град Пловдив в национален и международен план“.

Празничният ден ще завърши със съвместен концерт на Гвардейски представителен духов оркестър към Националната гвардейска част с главен диригент на Българската армия подполковник Ради Радев и Фолклорен ансамбъл "Тракия“ с главен художествен ръководител и хореограф проф. д-р Даниела Дженева. Началото е от 19.00 ч., мястото – сцената на пл. "Стефан Стамболов“.

МОНТАНА

С тържествена програма, обединяваща шествие и концерт, Община Монтана ще отбележи Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, съобщават от местната управа.

Празничният 24 май ще започне в 9:30 ч. с шествие на детските градини, училищата и културните институции. Началото му е символично - от Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, а маршрутът ще премине по бул. „Трети март“ до централния площад „Жеравица“. На откритата сцена там ще се състои основната празнична програма.

В 10:00 ч. започва тържественият концерт на Община Монтана, в които ще участват ученици от ПГПЧЕ „Петър Богдан“, Трио „Тенорите“и Танцова школа „Финес“. Художествено-музикалната програма съчетава рецитал, популярни арии от опери, български хитове и танци, подчинени на идеята за силата на българското слово и дух.

Сценарият на празничния концерт, който ще започне с химна „Върви, народе възродени“, е вдъхновен от вечната стойност на писменото слово и неговата роля в духовното извисяване на нацията. Публиката ще чуе и откъси от емблематичното стихотворение „Славослов“ на Елисавета Багряна, както и интерпретация на посланието, закодирано в глаголицата – първата славянска азбука, създадена от Константин-Кирил Философ.

В програмата ще звучат любими български песни като „Една българска роза“, „Облаче ле бяло“, „Хубава си, моя горо“, „Моя страна, моя България“, съпроводени от танцови композиции. Ще бъде почетено и оперното наследство с включване на класически арии – реверанс към големите гласове, прославили страната ни на световните сцени.

По традиция празнично послание ще отправят кметът на Община Монтана Златко Живков и началникът на РУО – Монтана Трайка Трайкова. На традиционния прием на кмета след концерта ще бъдат връчени почетни значки на Община Монтана на изявени дейци на образованието и културата, както и наградата „Неофит Рилски“.

Арт инсталация „Буквите“, аранжирана на централния площад, ще придаде допълнителен колорит на празничната атмосфера. Иновативната творба е създадена от Четвърто ОУ „Иван Вазов“.

24 май е един от най-тачените празници на България. Посветен на делото на светите братя Кирил и Методий, той се чества като ден на българската просвета, култура и славянската писменост още от 1851 г. Тогава за първи път е отбелязан в Пловдив по инициатива на Найден Геров. Денят е символ на духовното извисяване и на стремежа към знание, а делото на Солунските братя е основополагащо за културната идентичност на славянските народи, посочват още от Община Монтана.

НОВА ЗАГОРА

На 16 май, дни преди най-светлия празник - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Клубът на дейците на културата в Нова Загора се изпълни с топлина и признателност. Кметът Галя Захариева събра на традиционен прием хората, чиито сърца туптят в ритъма на знанието и културата – учители и читалищни дейци, будители на съвременността.

Вълнението се усещаше във въздуха, докато г-жа Захариева се обърна към тях с думи, изтъкани от благодарност и уважение: "Желая Ви от сърце да сте здрави. Да имате сили и да срещате само мотивирани хора, за да Ви дават повече кураж и енергия. Проблеми винаги ще има, но те са затова, за да ги решаваме. Надявам се да го правим заедно и да успяваме да се гордеем с всичко, което имаме в този прекрасен град и община. Благодаря Ви за усилията. Прекланям се пред ежедневния Ви труд и гарантирам за нашата подкрепа към него."

Връчените почетни грамоти, значки и плакети на изявени дейци на образованието и културата, бяха символ на признание към всеотдайния им труд и към пламъка, с който разпалват жаждата за знание и съхраняват българския дух.

Специален гост на вечерта беше чаровната Нели Петкова, чийто глас докосна струните на всяка душа. Нейните изпълнения, пропити с емоция и родолюбие, превърнаха приема в истински празник на българщината, изпълнен с много настроение и гордост. Вечерта на 16 май в Нова Загора не беше просто събитие, а емоционална среща, която показа дълбокото уважение към хората, които неуморно градят бъдещето и съхраняват миналото. Беше празник на всеотдайността, на вдъхновението и на невидимата, но могъща сила на знанието и културата, която ни прави българи.

РУСЕ

По случай 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, просвета и култура и на славянската книжовност, Община Русе е подготвила редица празнични събития.

Отбелязването на празника ще започне още на 23 май (петък), когато в 18:00 часа в Голямата зала на Доходното здание ще се проведе тържествената церемония по награждаване на тазгодишните носители на Наградата „Млад творец" и Награда „Русе" 2025 в областите „Изкуство и култура" и „Образование и наука". С тях всяка година се удостояват творци, дейци, творчески екипи и организации за активната си дейност и значителен принос в издигане авторитета на Русе.

На 24 май празничното шествие с представители от русенските училища започва в 10:30 часа и ще се движи от ул. „Александровска" до площада пред сградата на общината. Първият лъч започва от СУ „Христо Ботев", предвождан от барабанчиците от НУИ „Проф. Веселин Стоянов" и XIII Общински гвардейски отряд към Общинския младежки дом. Вторият лъч стартира в същия час от ПГДВА „Йосиф Вондрак" и ще се движи под съпровода на Общинския духов оркестър.

В 11 часа пред сградата на Община Русе започва празничният концерт на Общинския детски център за култура и изкуство.

По традиция от 12 часа във фоайето на Доходно здание ще се състои и официалната церемония по връчването на почетна грамота и плакет на учениците от образователните институции, постигнали завидни резултати в своето обучение.

ДОБРИЧ

Тази година честването на 24 май в Добрич ще се проведе без традиционното шествие. Вместо това, тържествата по случай Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност ще се съсредоточат на площад "Демокрация".

Празничната програма започва в 9:30 часа с благодарствен молебен в храм "Св. Георги". В 10:30 часа на площад "Демокрация" ще се проведе ритуал за предаване на знамената на добричките училища, както и награждаване на педагози и директори за техния принос в развитието на образованието в общината.

От 12:00 часа на площад "Свобода" гражданите и гостите на града могат да се насладят на празничен концерт с участието на Представителна фолклорна танцова студия "Добруджа" с главен художествен ръководител Стоян Господинов, помощник-ръководител Даниела Петрова и ръководител на оркестъра Николай Иванов.

По повод празника Регионалният исторически музей – Добрич обявява Ден на отворени врати от 9:00 до 18:00 часа в: Музей в Градски парк "Св. Георги", Етнографска къща, Дом-паметник "Йордан Йовков" и експозиция "Археология на Добруджа". Художествената галерия също ще бъде с вход свободен от 11:00 до 17:00 часа.

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Култура и фестивали
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин