Интересни и малко известни факти за Черно море - Няма такава рубрика - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Интересни и малко известни факти за Черно море
Автор: Peika.bg
Интересни и малко известни факти за Черно море

Черно море е едно от най-загадъчните и уникални морета в света. Разположено между Европа и Азия, то граничи с шест държави – БългарияРумънияУкрайнаРусия, Грузия и Турция.

Морето има дълга история, свързана с древни цивилизации, търговски пътища и митове. Представяме ви някои интересни и малко известни факти за Черно море.

1. Безкислородни дълбочини

Една от най-забележителните особености на Черно море е, че около 90% от неговите дълбочини са анаеробни – т.е. без кислород. Това означава, че под определена дълбочина (около 150-200 метра) във водата няма кислород, което прави живота там почти невъзможен. Заради това, органични останки като корабокрушения и дори човешки тела могат да се запазят хилядолетия наред.

2. Солта на морето

Въпреки че е свързано със Средиземно море чрез Босфора, Черно море има по-ниска соленост – средно около 17‰ (промила), докато солеността на океаните е около 35‰. Това се дължи на множеството реки, които се вливат в него, включително Дунав, Днепър и Днестър.

3. Черно море не винаги е било море

Според една популярна научна хипотеза – т.нар. „Черноморски потоп“, преди около 7500 години Черно море е било сладководно езеро. С покачване на нивото на Световния океан, водите на Средиземно море са се преляли през Босфора и са наводнили Черноморския басейн, създавайки морето такова, каквото го познаваме днес.

4. Богато на история и култури

Бреговете на Черно море са били дом на много древни цивилизации, включително траките, гърците и римляните. Множество древногръцки колонии са били разположени по крайбрежието – като Аполония (днешен Созопол), Одесос (Варна) и други.

5. Името му не е винаги било „черно“

В различни епохи и култури морето е носело различни имена. Древните гърци са го наричали „Понтос Аксейнос“ (Негостоприемно море) поради бурите и пиратството, а по-късно – „Понтос Евксейнос“ (Гостоприемно море), когато започнали да се заселват по бреговете му. Името „Черно море“ се появява в по-късна епоха и вероятно е свързано с древна символика или посоките на света в ориенталските култури.

6. Стратегическо значение

Черно море има изключително важно стратегическо значение и днес. То е свързващ път между Изтока и Запада, а пристанищата му – като Варна, БургасОдеса и Новоросийск – са ключови търговски и военни центрове.

7. Богато биологично разнообразие

Въпреки ниската си соленост и безкислородните дълбочини, в горните слоеве на Черно море има разнообразна морска фауна – като сафрид, черноморска акула (катран), паламуд, делфини и много видове ракообразни и мекотели. Черно море е и важно място за миграция на птици.

Черно море е не само част от природното богатство на България, но и едно от най-интересните морета на планетата. То съчетава геоложки феномени, историческо значение и биологично разнообразие. Познаването на неговите тайни ни помага да оценим по-добре тази част от нашето географско и културно наследство.

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Няма такава рубрика
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин