Инсталирана за 850-ия рожден ден на града (2008 г.), изложбата Typisch München (типично за Мюнхен) на Münchner Stadtmuseum – заемаща цялата необичайна сграда – разказва историята на Мюнхен по въображаем, непретрупан и увлекателен начин.
Експонатите във всяка секция представляват нещо типично за града; брошура/аудиогит разказва историята зад тях, като по този начин разкрива дълга и заплетена история в лесно смилаеми теми.
Подредена в хронологичен ред, изложбата започва с монасите, които са основали града, и завършва с десетилетията на следвоенния бум. Първата от петте секции, Старият Мюнхен, съдържа умален модел на града в края на 16-ти век (един от петте, поръчан от херцог Албрехт V; Bayerisches Nationalmuseum показва останалите), но акцентът тук е The Morris Dancers, поредица от статуетки, въртящи се като рейвъри от 15-ти век. Това е едно от най-ценните произведения, притежавани от града.
Следва новият Мюнхен, който описва трансформацията на баварската столица през 18-ти и 19-ти век в престижна кралска столица и създаването на модерния град. Изгледът Canaletto дава представа в маслена боя за това как е изглеждал Мюнхен в средата на 18-ти век, преди Wittelsbachs (немската благородническа фамилия, управлявала Бавария) да започнат своето преобразяване. Разделът също така хвърля завладяващ поглед към произхода на Октоберфест и мюнхенската кухня, както и към феномена на „мюнхенската красота“ – жените в Мюнхен се смятат за най-привлекателните в Германия.
Град Мюнхен разглежда странния и прекрасен късен 19-ти и началото на 20-ти век, период, известен с архитектурата и дизайна в стил Югендстил (арт нуво), Рихард Вагнер и авангардните шумове в Швабинг. През тази епоха Мюнхен става известен като „градът на изкуството и бирата“, титла, която мнозина са съгласни, че носи и днес.
Четвъртата зала, Revue, става малко неясна, но основно се занимава с последиците от Първата световна война и възхода на нацистите. Предизвикателството на войната и страданието на града по време на Втората световна война заемат Feuchtwangersaal, където снимка на много решителен Чембърлейн стои до другите подписали Мюнхенското споразумение от 1938 г., което създава части от Чехословакия в полза на нацистка Германия. Това е последвано от няколко завладяващи стаи, които рисуват портрет на съвременния град, включително носталгични телевизионни кадри от последните 40 години.
Въпреки че изложбата Типичен Мюнхен засяга периода, възходът на нацистите с право е оставен като мощна отделна изложба, наречена Nationalsozialismus в Мюнхен. Тя заема зловеща пристройка без прозорци.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!