Разходка в Балчик и Двореца на кралица Мария и среща с тяхната история - Уикенд - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Разходка в Балчик и Двореца на кралица Мария и среща с тяхната история
Автор: Peika.bg

Това лято имах възможност да посетя Балчик. Красив морски град, до който никога не бях пътувала. Голяма грешка! Градчето е малко, но уютно, а близо до него може да откриете - местност Тузлата, къмпинг Свети Георги, плаж Икантълъка, балтата (поддържан резерват), крепост Кранея, резерват Калиакра и много други.

Отседнах в Ботаническата градина. Божествено е! Заобиколен си от красиви цветя, дървета. Разхождаш се през алеи с рози. В нея има леглова база, малки къщички за настаняване, а изгледът от нашата беше морето.

По хубава почивка не съм имала. Нали знаете, такава, на която да се откъснете от света, да изключите телефона и да заредите батериите. Е, Балчик е такова място.

Зеленината, спокойствието и красотата на градината ви пренасят в друго време. 

До нея се намира и дворецът на кралица Мария. Да гледаш от прозореца на стаята си - необятното синьо море и дворец, кажете ми това не е ли приказно? 

Отделих си цял ден, за да го разгледам и да науча повече за историята му. Гидове ви чакат във всяка стая от двореца, разказват ви за него на български и английски. 

Имах късмет да съм там повече време и да мога да разгледам всичко. През август там е лудница, туристите се редяха на дълги опашки пред входовете на двореца и градината. 

Историята на ботаническата градина в Балчик и Двореца на кралица Мария:

Университетска ботаническа градина в Балчик е звено на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Създадена е през 1955 г. Днес се простира на площ от 194 дка, като голяма част от територията ѝ е със статут на защитена местност по Закона на защитените територии. В границите на защитената местност специалисти и любители могат да наблюдават естествените екосистеми и да оценят богатото биоразнообразие на региона. Ботаническата градина е включена в 100-те национални туристически обекта.

Университетска Ботаническата градина се намира във и е част от Архитектурно-парков комплекс „Двореца“ – групов паметник на културата от национално значение, който е бивша лятна резиденция на румънската кралица Мария в началото на 20 век. По протежението на морския бряг, на терен с голяма денивелация са обособени тераси – градини, свързани помежду си със стръмни стълби, зелени тунели и арки.

През 1955 г. на Софийския университет е предоставена възможността за създаване на Ботаническа градина, в която да се обучават студенти под ръководството на акад. проф. Даки Йорданов. Постепенно обектът променя своята функция и от парк с представителни функции се превръща в Ботаническа градина – институция с научни и образователни функции, отворена за широк обществен достъп.

От 2005 г. Университетска ботаническа градина отваря своята адаптирана градина, предназначена за посещение от хора с увреждания. Тя е официално открита по повод нейния 50-годишен юбилей.

Ботаническата градина е специализирана в развитието на колекции от тропични и субтропични екзоти, както и други уникални растения. Известна е с колекцията си от едрозамерни кактуси и сукуленти, експонирани на открито през топлите месеци на площ от около 1 дка. През 2012 г. отвори врати Постоянна експозиция кактуси и сукуленти, и така любителите на тези бодливи екзоти могат да се насладят на цветовете и красотата им целогодишно. Атракция е и градината със студоустойчиви кактуси.

Интерес за специалисти и туристи представляват и успешно запазените в парка още от кралско време екзотични видове като каучуково, бонбонено, книжно дърво, древно гинко, метасеквоя, едроцветна магнолия, лирово дърво и др. В парниците на градината зреят лимони с големина на хандбална топка, както и много други екзотични плодове като банани, папая и др. Емблематично е килимното зацветяване в Божествената градина и красиво оформените партери и кътове на градината, в които са представени едногодишни пролетни и летни цветя, алпийска и водна растителност, папрати, защитени и редки видове, лиани, цъфтящи и вечнозелени храсти. В тази неповторима градина се отглеждат над 4600 растителни вида.

Освен красив кът на България Университетската ботаническа градина в Балчик е място за изследователска и научна дейност, студентски практики, инициативи, свързани с екологичното образование и изкуството.

Градината е спасителен център на редки и застрашени видове по Вашингтонската конвенция. Тя е член на Световния съвет на ботаническите граднии BGCI, Европейския консорциум на ботаническите градини, Образователната мрежа за екологично образование в ботаническите градини (EBGEN). Участва със своите колекции в обмена на семена Index Seminum с ботанически градини от цял свят.

Автор: Михаела Михайлова

 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Peika.bg (@peika.bg)

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Уикенд
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин