Столична община се разделя с парка "Врана"? - На ръба - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Столична община се разделя с парка "Врана"?
Автор: Peika.bg
Столична община се разделя с парка "Врана"?
Снимка: Булфото

Столична община се разделя с "Врана", паркът е пред затваряне.

Уведомили сме областната управа, че днес - 10.07, в десет часа ще ги очакваме, за да предадем всичко, което Общината е получила от царското семейство във "Врана". Това съобщи пред БНР Надежда Бобчева, зам.-кмет на Столична община.

Общината вече няма да стопанисва парк "Врана". До този обрат се стигна, след като кметът Васил Терзиев постави ултиматум на Областната управа - стопанисването на парка да бъде прехвърлено на Столичната община.

Областният управител Стефан Арсов се възмути на поставения ултиматум. Каза, че разбрал за него от социалните мрежи обяви, че държавата ще намери начин да стопанисва царския парк, както и да продължи да приема посетители.

Общината с болка се разделя с парк "Врана". Днес дори си събраха пейките, кошчетата и дървеното самолетче по модел на това на цар Симеон.

Паркът е държавна собственост от 2023 година. От общината твърдят, че още преди година са предложили споразумение на Областната управа за стопанисването му.

"Това, което ние сме направили през този период, е да уведомим Областната управа и МРРБ, което е собственик по документи, да предприемат нужните действия и от нас тече активна комуникация, ние сме предложили споразумение, предложихме решения, направили сме дори експертна оценка на опасната растителност", заяви Надежда Бобчева, заместник-кмет по екология в Столичната община.

Областният управител на София обаче твърди друго. Според него кметът сам създал институционален проблем.

"Разбрахме, че Столичната община ще напусне владението през социалните мрежи, няма официална комуникация, писмо. Така че държавата ще встъпи максимално бързо в своите права, за да може да изчистим този казус и паркът да бъде ефективно управляван и да бъде достъпен за всички софиянци", допълни Стефан Арсов, областен управител на област София-град.

600 000 лева годишно, които е отделяла общината за поддръжката на парка, явно са били крайно недостатъчни. Емблематичното езеро с лилиите е празно, а десетки борчета са напълно изсъхнали. Алпинеумът, построен от немски градинар, също е в окаяно състояние и целият е обрасъл.

От общината обясниха, че за поддръжката на 950 декара е необходима специална грижа и много повече средства. Все пак поканиха Областната управа на среща утре в 10.00 ч.

Решение на съда от 2023 г. присъди на държавата да се грижи за "Врана". Кметът Терзиев пък постави ултиматум относно стопанисването на  парка. А от Областна администрация определиха реториката му като "неприемлива" и подчертаваха, че се търси устойчив модел на управление за културно-историческата и природна ценност.

От Областната администрация информират, че е създадена междуведомствена работна група за изготвяне на такъв модел. В нея участват представители на Министерството на културата, Министерството на туризма, Министерството на земеделието, Министерството на финансите и други институции. Целта е да се гарантира "опазването, достъпността и развитието на парка в дългосрочен план", тъй като грижата за 950 дка парк, със статут на недвижима културна ценност, изисква значителен експертен, финансов и административен ресурс, с какъвто никоя областна администрация не разполага.

"Направили сме всичко, което зависи от нас. Предложихме вариант, при който да го стопанисваме.  От Областната управа не сме получили абсолютно нищо. За година и половина не разбрах официалното становище на държавата. Изглежда като държавата да воюва със София", посочи Бобчева.

Заместник-кметът също увери, че от Столична община искат да се намери трайно решение за стопанисването на "Врана". 

"За нас няма абсолютно никакъв проблем да продължим да  стопанисваме парка, ако ни бъде предоставен. Ние сме доказали, че се грижим и инвестираме средства във "Врана". Той не може да работи на печалба. Харчим между 500 и 600 хиляди на година. Приходите никога не са били повече от 150 хиляди.

Борисова градина също е държавна собственост  и ни е  предоставена за безсрочно стопанисване. Имаме правно основание да го правим".

Това, в което сме инвестирали, ще съберем и ще поставим в другите паркове, обясни още Бобчева.

Разочаровани от невъзможността да посетят парка граждани:
"Човекът на входа каза, че най-вероятно и събота, и неделя няма да е отворено. Няма много зелени пространства в София, където човек може да се разхожда свободно".

"Един парк по-малко в София. Няма къде да заведем чужденците". 

Ето какво ще се случи, ако държавата не отговори на Столичната община?

- На 10 юли Столичната община преустановява извършването на всякаква дейност в парка и напуска обекта.

- От 10 юли 2025 г. (включително) парк "Врана" се затваря за посещения от граждани, като се преустановява и движението на автобус 50Х до парка.

- На 10 юли 2025 г. представители на ОП "Паркове и градски градини" ще бъдат на разположение за предаване на владението на парк "Врана" и прехвърляне на счетоводно заведени инфраструктурни съоръжения към обекта.

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория На ръба
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин