Народните обичаи и поверия трудно могат да бъдат намерени в големия град, при шумотевицата и суетнята на площада. Затова за селекцията „Български митове и легенди“, колективът на платформата за късо кино „Кинематограф“се е обърнал към филми, заснети по селата и планините, където градът е само далечно ехо, но далечното ехо на древните вярвания е също така живо, както е било преди. Със своите над 20 прожекции в 15 града в България, тази програма се радва на огромен интерес и по тази причина ще има още една прожекция на22 Май от 19:30 часа в Клуб на пътешественика. Редакторският екип на „Кинематограф“ ще представи пет нови български филма, които макар и изключително различни, споделят общ корен, стигащ до дълбочината на старите български традиции и култура.
Акцент в програмата ще бъде филмът "Може и нищо общо да няма" на режисьора, документалист и преподавател Светослав Драганов.В тази документална лента камерата ни отнася в сърцето на Родопите – град Смолян – където ни запознава с историите на четирима души, които открехват вратите на домовете и сърцата си, за да разкажат повече за любовта, волята за живот, театъра, фотографията и още други истории.
Още един акцент в програмата е филмът „Вайдудула“ на Светла Рангелова, който въвлича Ина в традиционен молебен за дъжд, в който е задължително участието на момиче-вайдудула.
Филмът „Сурва“ на Калина Горанова пък разказва за старата българска традиция на сурвакарството. Обичай, който се провежда всяка година на 13 януари и води началото си от езически времена, когато е бил част от култа към бога на виното – Дионисий.
"Майсторът на цървулите" на Димитър Богословов е интимен поглед към древния български занаят за изработка на цървули, през очите на изкусен майстор. Филмът разгръща емоционално пътуване, което проследява всеки етап на този майсторски процес - от суровата кожа до завършените обувки, с всеки шев и възел, изпълнени с любов и уважение към традицията. Чрез този портрет на майстора и неговата работа, филмът предлага уникален поглед към богатството и дълбочината на българската култура и занаятчийство.
Избраните заглавия са подходящи за всички възрасти. Входът за прожекцията е символичен и билети може да се закупят на място или в мрежата на epay.bg.
Актуална програма следете на https://kinematograf.bg/programa
Събитието се провежда с подкрепата на Столична община.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!